DOCHÓD UZYSKANY W NORWEGII, A ROZLICZENIE PODATKOWE W POLSCE ZA ROK 2023:
Od 1 stycznia 2021 każdą osobę pracującą w Norwegii i mającą w Polsce rezydencję podatkową obowiązuje zmieniona umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, podpisana przez oba kraje oraz zmniejszona ulga abolicyjna.
Do tej pory wg umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania kwestię – gdzie i jak mamy zapłacić podatek – rozstrzygała tzw. metoda wyłączenia z progresją. Wg tej zasady rozliczenie podatkowe w Polsce trzeba było złożyć tylko wtedy, gdy w tym samym roku osiągnęło się przychód w obu krajach (dochód norweski podawało się wtedy jedynie w PIT/ZG) lub chciało się rozliczyć wraz z współmałżonkiem. Osoba, która nie uzyskała przychodu w Polsce oraz nie rozliczająca się wspólnie, nie musiała zatem składać żadnego PIT-u w Polsce.
Ta sytuacja uległa zmianie. Konwencja MLI (Konwencja wielostronna implementująca środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku) zmieniła metodę wyłączenia z progresją w umowie między Polską, a Norwegią na metodę odliczenia proporcjonalnego. Oznacza to, że każdy polski rezydent podatkowy (nawet jeśli miał dochód tylko w Norwegii) ma obowiązek złożyć odpowiednie zeznanie podatkowe w Polsce i wg proporcji – dopłacić ewentualną różnicę w podatku należnym w Polsce.
Z dniem 1 stycznia 2021 roku, wprowadzony został także limit odliczenia ulgi abolicyjnej, który ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od tego dnia. Odliczenie to nie będzie mogło przekroczyć kwoty 1360 PLN;
Oznacza to, że każdy kto pracuje w Norwegii, a jest rezydentem podatkowym w Polsce, będzie musiał złożyć odpowiednie zeznanie podatkowe w Polsce i dopłacić ewentualną różnicę w podatkach do polskiego urzędu skarbowego.
REZYDENTEM PODATKOWYM W POLSCE jest osoba która:
- posiada w Polsce centrum interesów gospodarczych lub osobistych lub
- przebywa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej więcej niż 183 dni w roku lub więcej niż 270 dni w ciągu kolejnych 3 lat.
UWAGA: Rozliczenie przychodu norweskiego w Polsce na podstawie samych dokumentów od pracodawcy (Åretsoppgave 2023, Lønnsoppgave 2023 etc.) – tzw. podsumowania rocznego za 2023 jest NIEPOPRAWNE. Nawet, w wielu przypadkach, dla osób będących w danym roku na kildeskatt (25%) w Norwegii.
W celu zorientowania w swojej sytuacji podatkowej, zarówno w Norwegii, jak i w Polsce – zachęcamy Państwa do wypełnienia Formularza nr 1 on-line z naszej strony:
http://norlink.pl/formularz-1/
Nie jest to jednoznaczne z wykonaniem usługi. Odpowiedzi udzielone w formularzu pozwolą nam dokładnie określić jakie dokumenty będą potrzebne do rozliczenia, jaka będzie cena usługi oraz czy dana ma osoba obowiązek rozliczenia się także w Polsce (zgodnie ze zmniejszeniem ulgi abolicyjnej od 2021 roku).
Usługa zostanie potwierdzona i wykonana dopiero po otrzymaniu kompletu dokumentów (skanów lub zdjęć).
Przypominamy, że samo sprawdzenie rozliczenia wstępnego – Skattemelding 2023 – jest bardzo ważne. Norweski Urząd Skarbowy (Skatteetaten) niestety często źle wylicza koszty uzyskania przychodu pracownikom zagranicznym. Taki błąd może skutkować dopłatą do podatku, zamiast zwrotem nadpłaty zaliczki na poczet podatku. Zachęcamy zatem, aby wypełnić formularz rzetelnie.
Proszę też pamiętać, że z kildeskatt/PAYE (podatku liniowego 25%) za 2023 rok MOŻNA zrezygnować w każdym momencie do trzech lat wstecz. W wielu przypadkach – 25% nie jest korzystne i po rezygnacji otrzyma się zwrot nadpłaty zaliczki. NORLINK oczywiście najpierw proponuje wyliczenia, a dopiero potem ewentualną rezygnację. Wyliczenia są usługą bezpłatną.