ROZLICZENIE PODATKOWE – Co trzeba wiedzieć?
Dwie metody rozliczenia podatkowego:
- Rozliczenie za pomocą długopisu na indywidualnym druku, który otrzymuje się pocztą z norweskiego Urzędu Skarbowego (Skatteetaten) na początku kwietnia. Druk ten nazywa się: Skattemelding (wcześniej Selvangivelse – bokmål; Sjølvmelding – nynorsk; Tax return – angielski). Jest on już częściowo wypełniony, posiada bowiem dane podatnika, wszystkich jego pracodawców wraz z sumą przychodu za dany rok podatkowy, koszty uzyskania przychodu oraz sumę zaliczki na poczet podatku. Jeśli ktoś posiada konto norweskie na druku rozliczenia wstępnego znajdzie też kwotę, która widniała na jego koncie dnia 31.12 danego roku, a ci wszyscy którzy wzięli pożyczkę w Norwegii, znajdą na nim sumę odsetek zapłaconych w ciągu roku.
- Metoda elektroniczna, jest ona bezpieczniejsza i szybsza niż tzw. „papierowa”. Polega na zalogowaniu się do swojego elektronicznego panelu podatnika za pomocą kodów dostępu. Każdy kto płaci podatek w Norwegii ma taki panel. „Wchodzi się” do niego przez portal altinn.no używając dowolnego typu kodów. Najpopularniejsze to kody MinID – głównie dlatego, iż umożliwiają także dostęp do Urzędu Pracy i Spraw Socjalnych (NAV), co jest szalenie przydatne np. podczas wystąpienia o zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger). Wśród pozostałych, często używanych opcji, przede wszystkim należy wymienić tzw. kody jednorazowego użytku altinn (engangskode fra altinn-brev). Warto pamiętać, iż do obu urzędów można też logować się za pomocą swojego tokena bankowego – BankID.
Każdy, kto rozlicza się elektronicznie ma, według norweskiego US, gwarancję otrzymania zwrotu podatku najpóźniej we wrześniu danego roku.
Jak zamówić kody? Więcej informacji tutaj.
Ulgi podatkowe w Norwegii:
Najbardziej opłacalna ulga podatkowa to odpis osoby dojeżdżającej do pracy w Norwegii, czyli tzw. „ulga pendlera”. Odpis ten należy się każdemu, kto samodzielnie ponosi koszty związane z pobytem w Norwegii (w całości lub częściowo) i dojeżdża do rodziny lub do samodzielnego, czy wynajmowanego mieszkania w Polsce.
Każda osoba w związku małżeńskim, która pozostawia w kraju ojczystym żonę lub dzieci jest wg norweskiego prawa podatkowego „pendlerem”. Osoba ta będzie mogła odliczyć sobie: diety za każdy dzień pobytu, koszty mieszkania i prądu, jak również koszty podróży do Norwegii oraz koszty ponoszone z dojazdem do pracy w Norwegii.
Ulga pendlera dla osób nie posiadających współmałżonka oraz dzieci do lat 18-tu:
Osoby poniżej 22-óch lat:
- Własne/wynajmowane mieszkanie LUB zameldowanie z rodzicami w domu ojczystym (w Polsce);
- Częstsze przebywanie/nocowanie w domu ojczystym (w Polsce) niż w mieszkaniu pendlera (w Norwegii);
- Przynajmniej 4 podróże do kraju ojczystego (Polski) w skali całego roku;
Osoby powyżej 22-óch lat:
- Własne lub wynajmowane mieszkanie w domu ojczystym (w Polsce);
- Częstsze przebywanie/nocowanie w domu ojczystym (w Polsce) niż w mieszkaniu pendlera (w Norwegii);
- Przynajmniej 4 podróże do kraju ojczystego (Polski) w skali całego roku;
Za rok 2019 standardową ulgę 10% odliczyć mogą TYLKO zagraniczni marynarze oraz pracownicy branży offshore. Zamiast tej ulgi od 1 stycznia 2019 wprowadzono możliwość posiadania podatku liniowego tzn. karty podatkowej na 25%. Należy jednak pamiętać, że (podobnie, jak kiedyś ulga 10%), karta ta jest przeznaczona TYLKO dla nie-rezydentów podatkowych.
Rezydentem podatkowym staje się każdy kto przebywał w Norwegii przez ponad 183 dni w jakimkolwiek okresie 12 kolejnych miesięcy w tym roku dochodowym, w którym długość pobytu przekracza wymienioną ilość dni lub przebywał w Norwegii przez ponad 270 dni w jakimkolwiek okresie 36 kolejnych miesięcy w tym roku dochodowym, w którym długość pobytu przekracza wymienioną ilość dni. Rezydencja podatkowa zaczyna obowiązywać w roku następującym po tym, w którym została ustanowiona.
Przepisy te oznaczają, że w ciągu 2 pierwszych lat pobytu w Norwegii zawsze można wybrać kartę podatkową 25%.
WAŻNE: Każda osoba bez wyjątku, która przez cały rok podatkowy miała kartę 25%, MOŻE z niej zrezygnować i normalnie odliczyć sobie ulgi, jeśli uzna że tak jest dla nie korzystniej!
Dodatkowo masz prawo odpisać sobie odsetki od kredytu za granicą (czyli np. w Polsce), jeśli Twój opodatkowany przychód w Norwegii wyniósł w danym roku minimum 90% całego Twojego dochodu.
Każdy podatnik w Norwegii posiadający dzieci do lat 12-tu może także skorzystać z ulgi rodzicielskiej; Na dzieci do tej granicy wiekowej można odliczyć zajęcia pozaszkolne (sportowo- rekreacyjne, taneczne, językowe etc.) oraz opiekę nad dzieckiem (żłobek, przedszkole, nianię) – wyłącznie od poniedziałku do piątku do godziny 18:00;
Dokładne informacje o dokumentach do poszczególnych ulg TUTAJ.